آزمون های انستیتو گوته برای داوطلبان دارای نیازهای خاص (داوطلبان معلول جسمی)

 

انستیتو گوته و مراکز آزمون سعی بر آن دارند که راه برگزاری آزمون را برای داوطلبان معلول هموار کنند. محدودیت های ناشی از معلولیت ممکن است در دیدن،  شنیدن و یا  حرکت باشد.

 

آزمون ها

 

انستیتو گوته برای هر آزمون، یک نمونه سؤال آزمون ونسخه ای از آن آزمون نیز به خط نابینایان (بریل) تهیه کرده است. علاوه بر آن برای هر آزمون نسخه کامپیوتری وجود دارد که قابل استفاده با screenreader یا برنامه بریل خوان خواهد بود.  داوطلب بایستی در موعد آزمون لپ تاپ مجهز به سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز را به همراه آورد.

همچنین ممکن است سؤالات آزمون به صورت فایلPDF  رمزدار برای استفاده از بریل خوان در کامپیوتر در اختیار داوطلب قرار گیرد. برای داوطلبان کم بینا این امکان وجود دارد که سؤالات آزمون را با فونت  بزرگتر دریافت کنند.

برای داوطلبان ناشنوا امکان انجام بخش شنیدن به زبان اشاره وجود دارد. برای کم شنوایان امکان لب خوانی وجود دارد.

سعی ما بر آن است که برای تمامی موارد معلولیتی که در بالا ذکر نشده است، راه حل های فردی مناسب بیابیم.

 

آزمون های تمرینی

 

برای تمرین بیشتر امکان دسترسی به نمونه سؤالات مختص معلولان(barrierefrei) برای هر سطح آزمون در اینترنت وجود دارد. این نمونه سؤالات به صورت اینتراکتیو تهیه  شده اند. اینتراکتیو بدان معناست که پس از انجام آزمون نمونه، داوطلب می تواند نتیجه ی ارزیابی  توانایی خود در آزمون مربوطه را نیزتحصیل کند.

برای داوطلبان کم بینا این نمونه سؤالات بهترین امکان تمرین با کامپیوتررا فراهم می کند، چون اندازه خط به کار رفته قابل تنظیم مطابق نیازهای فردی داوطلب بوده، بدون اینکه آزمون از چهارچوب اصلی خارج شود. نمایش متن برای هر فرد بر حسب نیاز و برای هر مانیتوری قابل تنظیم “stretchable” است.

برای داوطلبان نابینا دسترسی به متون و دستورات امتحان online از طریق screenreader  (بطور مثال JAWS ) امکان پذیر است.

بخش شنیدن آزمون همراه با فیلم به زبان اشاره و یا امکان لبخوانی در اختیار داوطلبان ناشنوا وکم شنوا  قرار خواهد گرفت.

نمونه سؤالات کامپیوتری مخصوص معلولین دارای کنتراست رنگی استاندارد (BITV) بوده و قابلیت نمایش بدون style-sheet را دارد. بدیهی است امکان استفاده از برنامه بدون ماوس وبا استفاده از صفحه کلید که برای معلولین حرکتی حائز اهمیت است نیز وجود دارد. دستیابی به نتیجه آزمون با اعلام نمره کسب شده بلافاصله پس از انجام آن از مزایای این نمونه سؤالات است.

استفاده از نمونه سؤالات تمرینی با تلفن های همراه مجهز به اینترنت نیز میسر است.

 

تماس و مشاوره در تهران: مه رنگ خلعت بری    khalatbari@dsit.org

 

تماس و مشاوره در آلمان : frey@goethe.de Prof. Dr. Evelyn Frey 

انستیتو گوته مرکز،  بخش 41/  دوره های آموزشی و آزمون ها